Mikro Kumlama

Hassas Kumlama / 02.03.2019

İnsan hayatında kullanılan malzemelerin temiz ve bakımlı tutulması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Özellikle toplu bir şekilde yaşama imkanı sunan şehir yapılanmalarında, kirlenme oranı oldukça üst seviyededir. Bu da temizlik ve bakım işlemlerini zorlaştıran bir faktördür. Bu nedenle her geçen gün temizlik konusunda gelişme kaydedilmektedir. Yakın geçmişe kadar temizlik konusunda kimyasal kullanmak bir numaralı tercih iken günümüzde artık daha doğal ve az kimyasal kullanılan yöntemlere geçiş sağlanmaktadır. Yüzey temizliği konusunda gelinen en son noktalardan birisi ise mikro kumlama tekniği ile temizliktir.

Günümüzde Kumlama Tekniği

Sert yüzeylerde temizlik, yumuşak yüzeylere nazaran daha zor bir işlemdir. Bunun nedeni sert yüzeylerin emici yapısının olmaması ve kimyasalların gerekli işlevini yerine getirememesidir. Sert yüzeylerde, geçmişte kullanılan fırçalama, telleme gibi yöntemler aşınmaya sebep olduğundan zaman içerisinde daha avantajlı olan mikro kumlama tekniği gelişmiştir.

Kumlama tekniği ile özellikle sert ve girintili çıkıntılı bir yüzeye sahip olan maddelerde detaylı ve kusursuz temizlik sağlanır. Tarihi eserler, taş zemin ve bariyerler, paslanmış metal yüzeyler, dişli çarklar gibi aklınıza gelebilecek her türlü alanda kullanılabilir. Bu teknik sayesinde hem kullanılan kimyasal miktarı azaltılmış olur hem de zahmetsiz bir temizlik işlemi gerçekleşir. Kumlama tekniğinde yüzeye orta sertlikte mikro partiküller fırlatıldığından, aşınmaya sebep olacakmış gibi bir algı oluşmaktadır. Fakat bu tamamen bir yanılsamadır. Özellikle kimyasal maddelerle kıyaslandığında, mikro kumlama tekniği, aşınma konusunda en başarılı yöntemdir.

Detaylı Temizlik

Bu teknik kullanılarak gerçekleştirilen bir temizleme işleminden geriye olabilecek en minimum seviyede istenmeyen artık kalmaktadır. Yüzeye basınçlı bir şekilde oldukça hızlı fırlatılan girit ve kuvars taneleri, yüzeydeki kirin, pasın ve istenmeyen her türlü partikülün yüzeyden uzaklaştırılmasını sağlar. Bu noktada son teknoloji makineler mikro partikülleri yüzeye dik açıyla değil, daha yatay bir açıyla ve dairesel hareketlerle yönlendirir, bu da aşınma konusunda kullanıcının yararına bir işlemdir.

Aşındırma seviyesi konusunda en başarılı yöntem olduğu için özellikle tarihi eser temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda oldukça hızlı bir temizlik işlemi sağlar ve iş yükünü hafifletir. Bir yüzeyi temizlemek için tek yapmanız gereken, yüzeye kumlama makinesini doğrultmanız olacaktır.

Comments are closed.