Kumlama

Hassas Kumlama / 02.03.2019

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen retro modası, ülkemizdeki yapılarına sıçramıştır. Özellikle yeni mimarilerden oldukça kötü görünen modern yapılar insanları retro binalara teşvik etmiştir. Oldukça şık görünen ahşap binaların restorasyon işlemlerinde oldukça zor bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle restorasyon işlemleri, emin eller tarafından yapılmalıdır. Peki bulunduğunuz bölgeyi restore etmek için çok çeşitli yöntemler vardır. Oldukça eski bu yapıların suyla ya da herhangi bir bezle temizleyebilmeniz mümkün değildir. Birçok firma bu yapıları hassas olmayan yöntemlerle temizlemeye çalıştığı için çok fazla yapıya zarar vermiştir. Sizlere sunmakta olduğumuz kumlama tekniği ise restorasyonunun son yıllardaki en popüler halidir.

Kumlama Nedir?

               Kumlama işlemi, alanında profesyonel kişiler tarafından yapıldığı zaman oldukça kolay ve basit bir yoldur. Bu işlem için sıradan kumlar değil, özel kumlar kullanılmaktadır. Grit ya da kuvars niteliğindeki kumlar tercih edilmelidir. Uzun yıllar boyunca hayvan pisliği, kir, toz veya yılların getirdiği hava şartları nedeniyle aşınmaya başlayan yapılar, kumlama tekniği ile kolayca aşındırılır. Bu işlem gerçekleştirilirken, yoğun basınç uygulanır. Aynı zamanda özel ve ileri teknoloji makineler ile işlemler sürdürülmektedir. Bu işlem sonrasından tarihi yapılarda en ufak bir hasar meydana gelmeden temizlik işlemi sonlanmış olur. Bilindiği üzere eski yapılar restore edilmeye muhtaçtır. Ancak bazı firmaların yaptıkları restorasyon işlemleri, eserlere ciddi anlamda zarar vermektedir. Bizim seçtiğimiz yöntem ve seçilen, kum kalitesi ile sizlere kusursuz bir hizmet sunulmaktadır. İşlemler çok kısa bir süre içerisinde halledilir ve kullanmak istediğiniz yapı, sizlere eskisinden daha yeni bir şekilde teslim edilir.

Ne Sıklıkla Yapılmalı?

               Sizlere sunmakta olduğumuz kumlama tekniği, aynı zamanda uzun vadede yapılarınızın eskisinden daha yeni kalmasına yardımcı olur. Bilindiği üzere ülkemizde dört mevsim bir sene içerisinde yaşanmaktadır. Bu nedenle de özellikle tarihi yapılar, diğer ülkelere göre daha sık aralıklarla tekrarlanması gereken bir restorasyon işlemine maruz bırakılmalıdır. Sizlere sunduğumuz bu yöntem, minimum 20 sene yapılarınızın oldukça sağlam ve yeni görünmesine yardımcı olur. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen restore işlemleri ise yapılarınızın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Sizler sıklıkla bu işlemi tekrar ettirebilir ve yapılarınıza hak ettiği değeri verebilirsiniz.

Comments are closed.